Co nowego

więcej newsów »

12 kwietnia 2020 r.

Jak uszyć maseczkę ochronną: instrukcja krok po kroku

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od 16 kwietnia 2020 r. w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Niestety, kupienie maseczki ochronnej w aptekach i specjalistycznych sklepach graniczy z cudem. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz uszyć ją samodzielnie!

Jak uszyć maseczkę ochronną: instrukcja krok po kroku

W Internecie pojawił się wysyp tutoriali, których autorzy pokazują, jak krok po kroku uszyć maseczkę. Trudno jednak odnaleźć się w gąszczu porad i wybrać najlepszy krój. Przebrnęliśmy przez wiele z nich, porozmawialiśmy z ekspertami i mamy dla was sprawdzony model!

W roli maseczki wielorazowej doskonale sprawdzi się maseczka bawełniana ze specjalną kieszonką na filtr i wszytym drucikiem, który pozwoli idealnie dopasować ją do naszego nosa.Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/porady/news-maseczka-wielorazowa-jak-ja-uszyc,nId,4430812?fbclid=IwAR1C_2ddcIRCm7bTG8xHmB-z3r3OZDPvg4jA5YY2RSpyU0Gg-R5_lpi-B4w#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

W Internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali, których autorzy pokazują, jak krok po kroku uszyć maseczkę. Trudno jednak odnaleźć się w gąszczu porad i wybrać najlepszy model. Dzięki wskazówkom udostępnianym na stronie fantastycznej grupy Maseczki dla krakowskich medyków, a także na podstawie wypowiedzi ekspertów, opracowaliśmy własny wykrój oraz instrukcję.

Maseczka wielorazowa uszyta z bawełny ze specjalną kieszonką na filtr i drucikiem, który pozwoli dopasować ją do nosa, jest świetnym rozwiązaniem. Z jej wykonaniem powinien poradzić sobie nawet laik. Możesz uszyć ja na maszynie lub ręcznie. A więc do dzieła!

Co jest potrzebne do uszycia maseczki ochronnej?

Zanim przystąpisz do szycia maseczki, przygotuj niezbędne materiały. Będzie ci potrzebny kawałek bawełny - 100 proc., najlepiej nowej, ale możesz też wykorzystać w tym celu np. starą pościel, dwa kawałki gumki o długości około 17 cm i cienki drucik o długości 18 cm.


 

Jak uszyć maseczkę ochronną?

1. Wypierz, wysusz i wyprasuj kawałek bawełny, z którego chcesz uszyć maseczkę. Wytnij z niego prostokąt o wymiarach 23 x 33 cm.

2. Zagnij do środka materiał wzdłuż dłuższego boku (wystarczy zgięcie ok. 0,5 cm) i przeszyj. Czynność powtórz kolejno z pozostałymi trzema krawędziami. Obszycie brzegów zabezpieczy materiał przed strzępieniem się.


3. Złóż materiał na pół krótszymi krawędziami do siebie (wzorek wewnątrz) i zszyj je na długości ok. 6 cm od jednego brzegu i 6 cm od drugiego - tak, by w środku została dziura na włożenie filtra. Szwy zaznaczyliśmy na poniższym zdjęciu czerwoną przerywaną linią.

4. Przewróć maseczkę na prawą stronę i ułóż tak, by szew z okienkiem na filtr znajdował się ok. 2 cm od dolnej krawędzi. Pomocne będzie poniższe zdjecie.

5. Końcówkę jeden z gumek wsuń miedzy obie warstwy materiału - tuż przy górnej krawędzi maski. Wystarczy wsunąć ok. 0,5-0,7 mm gumki. Zacznij zszywać boczną krawędź od góry, wzdłuż czerwonej przerywanej linii zaznaczonej na poniższym zdjęciu. Zanim przeszyjesz bok do końca, wsuń drugi koniec gumki między warstwy materiału przy dolnej krawędzi. Dopiero wtedy dokończ zszywanie. Analogicznie postępuj z kolejną gumką po drugiej stronie maseczki.

Na końcu tego etapu maseczka powinna wyglądać jak poniżej.
 

6. Przez otwór na filtr włóż drucik i umieść go w górnej części maseczki - równolegle do górnej krawędzi.

7. Przeszyj maseczkę wzdłuż górnej krawędzi, około 0,5 cm od jej brzegu - tak, by unieruchomić drucik w górnej części maski. Szew zaznaczono czerwoną przerywaną linią na poniższym zdjęciu.

8. Aby maseczka dobrze dopasowywała się do twarzy, a zwłaszcza do wystającego z niej nosa, musisz złożyć ją w harmonijkę i ponownie przeszyć boki. Przed zszyciem dobrze jest przeprasować harmonijkę żelazkiem, które pomoże utrwalić nowy kształt. Szew zaznaczono czerwoną przerywaną linią na poniższym zdjęciu.
 

 

Twoja maseczka jest już gotowa! Przed użyciem umieść w niej filtr, który włożysz przez okienko - wcześniej musisz go dociąć do wielkości otrzymanej maseczki ochronnej.

Jak prać maseczkę wielorazową?

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy wyprać w temperaturze min. 60 st. C. To wystarczy, by była bezpieczna i nadal spełniała swoją funkcję. Pamiętaj, by zmieniać maseczkę za każdym razem, gdy tylko zrobi się wilgotna.

Zanim wrzucisz maseczki do prania załóż jednorazowe rękawiczki, a wszystkie woreczki opróżniaj bezpośrednio do pralki. Unikaj ich dotykania. Pamiętaj też, by prać je oddzielnie, a nie z codziennym praniem.

Po wypraniu i wysuszeniu maseczkę można dodatkowo zdezynfekować. Wykorzystaj w tym celu żelazko i wyprasuj ją w maksymalnej temperaturze. Tak przygotowaną przechowuj w czystym miejscu.

Najnowsze wpisy
Podsumowanie licytacji dla WOŚP
Wylicytuj unikatowe akcesoria WOŚP!
Pogotowie prezentowe
Strajk kobiet: 28 października sklep będzie nieczynny
Uwaga: przerwa wakacyjna 15-28 sierpnia
Archiwum
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013